Skip to main content

Marka İzleme

Marka tescil edildikten sonra olası taklitlerine karşı profesyonel ekipler tarafından marka izleme hizmeti ile takip edilmelidir.

Ama markanızın tescil edilmesi onun taklitlerinin olmayacağı anlamına gelmez. MARKA TESCİL edildikten sonra da olası taklitlerine karşı dikkatle takip edilmesi gerekir. Taklitçilerin takibi ise sektörün içinde olan firma yetkililerince yapılabilir. Firma yetkilileri piyasada kendi markalarına benzer markaları tespit edip gerekli hukuki işlemleri yapmalıdır.

Koruma altına alınan markaların piyasada takip edilmesi ve benzerlerinin tespit edilmesi kadar TC. Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan başvuruların da izlenmesi, benzerlerinin tespit edilmesi ve tescilin engellenmesi de gereklidir. Fakat firma sahipleri tescilli markaların benzerlerinin resmi kurumca tescillenemeyeceğini düşündükleri için telafisi güç zorluklarla karşılaşırlar.

TC. Türk Patent Enstitüsü'ne aylık ortalama 10 bin civarında marka başvurusu yapılmaktadır. Türk Patent Enstitüsü memurları “markaların karıştırılma olasılığını” kendi bakış açısı ile yorumlar, karışmayacağını düşünürse resmi markalar bülteninde yayınlar. TC. Türk Patent Enstitüsü yayınladığı markaları herkesin gördüğünü varsayar, bir itiraz gelmediği takdirde markayı tescil eder. Fakat resmi markalar bülteninde yayınlanan markaların tümü tescil edilebilir değildir. Tescilinde normal şartlarda tescilli başka bir markaya benzer yorumu olabilecek veya tescilli marka sahibinin piyasada tanınma şeklinden dolayı markanın ününden yararlanabilecek markalar da yayınlanabilir. Bu dönemde daha önce tescilli marka sahibinin başvurusu yapılan markayı tespit edip, tescil işlemini engellemesi gereklidir. Aksi takdirde tescilli markaya benzer olan marka tescil edilir. Tescil edildikten sonra TC. Türk Patent Enstitüsü'ne itiraz yapılamaz. Tescilin iptali ise sadece dava ile mümkündür ki bu işlem çok zaman alıcı ve maliyetli bir işlemdir. 

PATENT17, marka izleme hizmeti ile kendisine bu konuda yetki vermiş kişi veya şirketlerin markalarını izler. İzlenen marka yayınlanan tüm markalarla karşılaştırılır. İnceleme sonucu benzer olarak tespit edilen markalar marka izleme yetkisi vermiş tescilli marka sahibinin onayı ile itiraz edilir ve tescil önlenmeye çalışılır.
Marka başvurusu için bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Marka İzleme

Marka İzleme, Marka İzleme, Marka İzleme, Marka İzleme, Marka İzleme.

Marka İzleme Marka İzleme

Marka İzleme
ll kl